Jak to u nás vypadá

Lokalita domova

Domov je umístěn na rozhraní původní zástavby Starého Lískovce a panelového sídliště z 80. let. V blízkosti domova je městská hromadná doprava (tramvajové, autobusové i trolejbusové linky), nákupní středisko, pošta a lékárna.

Jedná se o standardní sedmipodlažní panelový dům, ve kterém byly provedeny úpravy splňující nároky na bezbariérový provoz domova. V šesti nadzemních podlažích jsou rovnoměrně rozmístěny klientské pokoje, kanceláře a provozně-technické místnosti (jídelny, přípravny jídel, koupelny, ošetřovny, šatny, aktivizační místnosti).
Domov disponuje úhlednou zahradou s množstvím zeleně a zahradním jezírkem s čistícím potokem, kde je možné najít na 20 druhů ryb a velké množství různých druhů vodních rostlin a živočichů. Okolí jezírka je dobře přístupné po dřevěném mole a vybaveno lavičkami.

Celý areál je bezbariérový, k pohybu a přesunu klientů a návštěvníků slouží 2 výtahy. Objekt je dle normy vybaven hasícími přístroji, na chodbách a ve všech místnostech jsou rozmístěny hlásiče požáru. Z důvodu zajištění bezpečnosti klientů je okolí vstupů do budovy monitorováno bezzáznamovými kamerami a sledováno na vrátnici.

Bytové jednotky

Celkový kapacita domova je 119 lůžek. Domov je rozdělen na 3 oddělení - jedno oddělení obsahuje vždy dvě podlaží. Každé oddělení má k dispozici jídelnu, čajovou kuchyňku, ošetřovnu a koupelnu. Koupelny jsou vybaveny zvedacími vanami a zvedacími zařízeními.
Klienti bydlí ve 25 obytných buňkách, z toho 22 buněk obsahuje dvoulůžkový a třílůžkový pokoj a 3 pouze třílůžkový pokoj. Každá obytná buňka má balkón a svoje sociální zařízení - WC a sprchový kout. Každý pokoj je vybaven TV přijímačem. Klienti mají v dosahu bezdrátovou signalizaci k přivolání obslužného personálu.

Vybavení pokoje

Pokoje jsou vybaveny  nábytkem a zařízením (elektrická nebo mechanická polohovací lůžka, stoly, uzamykatelné noční stolky, křesla, uzamykatelné skříně, na každém pokoji je televize). Součástí třílůžkového pokoje je balkón.
Domov nemá k dispozici buňky obsahující pouze dvoulůžkový pokoj a sociální zařízení, z tohoto důvodu není vhodný pro společné ubytování manželských dvojic. 
Vzhledem k prostorovým možnostem není možné, aby si klienti při nástupu přiváželi svůj nábytek.
 

Společné prostory

Chodby a atria na všech podlažích jsou barevně a tématicky odlišeny, což usnadňuje vizuální navigaci klientům i ostatním návštěvníkům. Všechny chodby jsou vybaveny bezpečnostními prvky - madla, protiskluzové podlahy.
Společenský život Domova se odehrává ve společenské místnosti, kde probíhají například projekce filmů, manuální práce, besedy, ale i oslavy narozenin klientů či školení zaměstnanců.
 

Technické zázemí

Domov má vlastní prádelnu a údržbu. Domov svým klientům poskytuje celodenní stravování, strava se dováží z nedalekého Domova pro seniory Mikuláškovo náměstí. Celodenní strava je v rozsahu snídaně, oběd, svačina a večeře, samozřejmostí je možnost dietního stravování.
top